Albiandrologia

Férfi hormonrendszer

és a tesztoszteron hatása

A férfi nemi működést befolyásoló hormonok

A hormonok kémia ingerületátvivő anyagok, melyek a test különböző mirigyeiben termelődnek és a véráram útján szállítódnak.

Férfi hormonrendszer működése

  • Gonadotrop releasing hormon (GNRH)
    A hypothalamusban termelődik kontrollálja az agyalapi mirigy működését, amelyben többféle hormon pl: FSH és LH is termelődik.
  • LH (Luteinizáló hormon)
    A GNRH hatására termelődik az agyalapi mirigyben és a here Leydig sejtjeire hatva a tesztoszteron termelődését szabályozza.
  • FSH (Follikulus stimuláló hormon)
    Szintén az agyalapi mirigyben termelődik, a tesztoszteronnal együtt a here Sertolli sejtjeire hatva a spermium termelődést szabályozza.
  • Tesztoszteron
    A legfontosabb férfi nemi hormon a here Leydig sejtjei termelik, általa befolyásolódik a spermium termelődés, a férfi izomerő, csontok állapota, másodlagos nemi jellegek és viselkedés is.

Tesztoszteron hatása

A tesztoszteron hatással van a testfelépítésre (izomerő, zsíreloszlás) és másodlagos nemi jellegekre (haj, pénisz növekedés). Nagyon fontos szerepet játszik a spermium termelődésben és a szexuális funkciókban. A tesztoszteron a legfontosabb férfihormon. A tesztoszteron felelős a férfi genitáliák kialakulásáért, haj, csontok, izom fejlődésért. A férfiak viselkedéséért. A tesztoszteron szint csökkenése miatt csökken az energiaszint, irritabilitás, koncentráció zavar, csökkent izomerő, csökkent szexuális érdeklődés alakulhat ki.

Kiknek javasolt a tesztoszteron adása?

Azoknál akiknél a tesztoszteron hiány tünetei jelen vannak, és nincs más betegségük. Nagyon fontos a prosztata rák kizárása a terápia megkezdése előtt. A tesztoszten az esetekben 8 nanomol alatti. Néhány esetben szükséges lehet 8-15 nanomol közötti szint esetén a kezelés. A terápia hatására nő az izomerő, javul a koleszterin szint, javul az életminőség és a szexuális vágy. Tesztoszteron tabletta (Andriol Testocaps) illetve testre kenhető formában is elérhető (Androgel, Tostran). Ez utóbbi azért nagyon jó, mert a máj tesztoszteron bontó hatása nem érvényesül.

Férfi meddőség eseteiben

A tesztoszteron adásának hatására, hogy a spermium termelődés csökkenhet illetve leáll. Ha tesztoszteront viszünk be kívülről, a szervezet úgy érzékeli, hogy a tesztoszeron termelés magas. Csökkenti az FSH és LH termelődést ezek a hormonváltozások a spermium termelődés leállásához/csökkenéséhez vezetnek. A tesztoszteron javítja a mellékherében lévő spermiumok érését, azokban az esetkben amikor mellékhere működési zavar van. Második lehetőség a úgynevezett "rebound" jelenség, vagyis a külső tesztoszteron bevitel után csökken, majd nő a FSH és LH termelődés, ez a herére hatva javíthatná a spermiumok érését. A harmadik lehetőség az úgynevezett androgén ínszenzitivitás eseteiben, amikor a tesztoszteron receptorok érzékenysége csökken.

Merevedési zavarokban vagy impotenciában

A merevedési zavarok kevesebb, mint 5%-ban mutatható ki tesztoszteron hiány. Természetesen minden férfinál akinél merevedési zavar van meg kell nézni a férfi hormonokat, de csak azokat kell tesztoszteronnal kezelni akiknél valóban tesztoszteron hiány igazolható.

Sportolók, testépítők túlzott androgén bevitelének következményei

Nagymennyiségű tesztoszteron hatására megnő az izmok mérete és ereje. Mellékhatásként pattanások jelennek meg, testtömeg növekedés, viselkedési zavar (főleg agresszív viselkedés), alakul ki. A herék mérete csökken, a spermium termelődés lecsökken vagy leáll. A kémiailag módosított tesztoszteron készítmények májműködési zavarhoz is vezethetnek.